Hrad Blansek v Moravském Krasu

Moravský Kras je samozřejmě známou turistickou oblastí. Nejznámější je asi propast Macocha a blízké Punkevní jeskyně. Přímo naproti vstupu do Punkevních jeskyní je zřícenina hradu Blansek, cesta k němu je ale trochu komplikovanější, proto zřejmě není tak známý.

Zaparkovali jsme na parkovišti u Macochy a šli jsme po žluté přes rozcestí Pod chobotem, okolo Křenkova pomníku ke Kateřinské jeskyni (cca 2 km). Odtud jsme pokračovali ke Skalnímu mlýnu.

Pak po modré okolo Punkevních jeskyní k rozcestí Pod Salmovkou (2,5 km). Po zelené jsme pak vystoupali až k Blanseku, je to necelý kilometr a do pěkného kopce. Zřícenina Blanseku je poměrně rozlehlá a dá se obejít po stezce.

Od Blanseku jsme pak šli zpět k lanovce, která nás vyvezla na horní můstek nad Macochou.

Historie hradu

Hrad Blansek založil olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku ve 2. polovině 13. století. Poprvé se hrad výslovně uvádí roku 1275. Hrad se stal centrem lenního obvodu s více jak 30 many. Jako léno byl Blansek udělován až od konce 14. století, kdy na Moravě došlo k markraběcím válkám. Prvním leníkem byl Erhart z Kunštátu a ze Skal, kterému hrad svěřil roku 1396 biskup Mikuláš z Riesenburka. Od roku 1400 měl hrad v zástavě Aleš z Kunštátu a Lysic, v letech 1417–1420 ho držel Vilém Zajíc z Valdeka a v letech 1420–1435 rod ze Studnice. Za husitských válek se stal Blansek jedním z opěrných bodů biskupa Jana Železného proti husitům. Spolehlivé zprávy o dobývání hradu za husitských válek neexistují, dle tradice prý byl hrad dobýván při husitském tažení roku 1424 a poté roku 1431. K dobytí však pravděpodobně nedošlo nebo hrad nebyl poškozen tak, aby nebyl dále obyvatelný. Hrad měl slíben do zástavy Vok V. z Holštejna, avšak biskup Pavel z Miličína si ho ponechal pro příslušníky svého rodu. Roku 1440 se na hradě konal sjezd biskupských leníků. V roce 1461 je uváděn jako pustý. Na základě archeologických nálezů se předpokládá, že byl hrad zničen požárem.

Odkazy

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..