Pomocí sonochemie se povedlo připravit pevnou rtuť

Rtuť je kovový prvek, za laboratorní teploty kapalný. Mimoto je i velice toxická, jinak by její využití bylo větší. Sonochemicky se nyní povedlo připravit pevné nanočástice rtuti.[1,2]

Kapalná rtuť, zdroj: Bionerd/Commons

Sonochemie

Sonochemie je syntetická metoda založená na iniciaci chemických reakcí pomocí ultrazvukových vln. Energie je přenášena kapalinou, metoda je založena na tzv. kavitaci. Bublinky v kapalině začnou působením ultrazvuku periodicky narůstat, až dosáhnou kritické velikosti (170-300 µm) a dojde k jejich kolapsu.[3]

V okamžiku kolapsu nastanou v objemu bubliny a v jejím okolí poměrně extrémní podmínky. Teplota se pohybuje okolo hodnoty 5000 K a tlak 1000 atmosfér. Teplotní gradient může být až 1010 K.s-1. To je důvod, proč je sonochemie vhodnou metodou pro přípravu kovových i keramických nanočástic. Tento děj mlže být doprovázen vyzářením světla, pak se označuje jako sonoluminiscence.

Sonoluminiscence. Zdroj: Suby/Commons

Příprava nanočástic rtuti

Kovová rtuť byla sonikována ve vodě s přídavkem redukovaného grafenoxidu (rGO). Během sonifikace došlo ke vzniku emulze rtuti ve vodě a tyto velmi malé částice rtuti se navázaly na síť rGO, který je stabilizoval a došlo tak ke vzniku pevného kompozitu rtuti s redukovaným grafenoxidem.

Tento kompozit byl testován jako materiál elektrod pro vývoj vodíku, zjištěné parametry byly srovnatelné s klasickými materiály jako je palladium, ruthenium a zlato immobilizované na uhlíku.

Literatura

  1. Sustainable existence of solid mercury (Hg) nanoparticles at room temperature and their applications
  2. Sonic energy turns liquid mercury into solid nanoparticles
  3. Sonochemical synthesis of nanomaterials
  4. Sonochemické zpracování tavenin kovů

One Reply to “Pomocí sonochemie se povedlo připravit pevnou rtuť”

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..