Rtuť je kovový prvek, za laboratorní teploty kapalný. Mimoto je i velice toxická, jinak by její využití bylo větší. Sonochemicky se nyní povedlo připravit pevné nanočástice rtuti.[1,2]
Sonochemie
Sonochemie je syntetická metoda založená na iniciaci chemických reakcí pomocí ultrazvukových vln. Energie je přenášena kapalinou, metoda je založena na tzv. kavitaci. Bublinky v kapalině začnou působením ultrazvuku periodicky narůstat, až dosáhnou kritické velikosti (170-300 µm) a dojde k jejich kolapsu.[3]
V okamžiku kolapsu nastanou v objemu bubliny a v jejím okolí poměrně extrémní podmínky. Teplota se pohybuje okolo hodnoty 5000 K a tlak 1000 atmosfér. Teplotní gradient může být až 1010 K.s-1. To je důvod, proč je sonochemie vhodnou metodou pro přípravu kovových i keramických nanočástic. Tento děj mlže být doprovázen vyzářením světla, pak se označuje jako sonoluminiscence.
Příprava nanočástic rtuti
Kovová rtuť byla sonikována ve vodě s přídavkem redukovaného grafenoxidu (rGO). Během sonifikace došlo ke vzniku emulze rtuti ve vodě a tyto velmi malé částice rtuti se navázaly na síť rGO, který je stabilizoval a došlo tak ke vzniku pevného kompozitu rtuti s redukovaným grafenoxidem.
Tento kompozit byl testován jako materiál elektrod pro vývoj vodíku, zjištěné parametry byly srovnatelné s klasickými materiály jako je palladium, ruthenium a zlato immobilizované na uhlíku.
One Reply to “Pomocí sonochemie se povedlo připravit pevnou rtuť”