Stošedesátádevátá sada odkazů
Chemie
- Jak díky světlu dopravit léčiva tam, kde jsou potřeba – oxid uhelnatý všichni znají jako jedovatou látku, kterou se můžete otrávit. Váže se totiž na červené krevní barvivo hemoglobin, a brání tak v přenosu kyslíku do tkání. V těle však nemusí mít jen negativní roli, v malém množství může mít také regulační či terapeutické protizánětlivé účinky. Jak ale dostat molekulu tohoto plynu na správné místo v těle? Jednou z možností je využití fotoaktivovatelných látek, jejichž výzkumem a aplikacemi se zabývá Tomáš Slanina z Přírodovědecké fakulty MU.
- Platina v léčbě rakoviny? Vědci hledají další podobné sloučeniny – k léčbě některých nádorových onemocnění se v současnosti využívají léčiva na bázi platiny. Vědci se nyní pokoušejí vyvinout nové generace podobných sloučenin s výhodnějšími vlastnostmi, jako jsou například méně závažné vedlejší účinky nebo schopnost zasáhnout i nádory odolávající dosavadní léčbě.
- Pevné lithium-kyslíkové baterie, budoucnost nejen elektromobilů? – lithium-kyslíkové baterie mají mnoho výhod a mohou být teoreticky náhradou Li-Ion baterií. Bohužel, je zde i několik vážných problémů, které se vědcům už podařilo vyřešit. Baterie budou pevné místo kapalných, což zvýší jejich stabilitu i rychlost nabíjení.
Fyzika
- Badatelna – 23. díl: Jak si zahrát flétnou na plamenomet – v novém díle Badatelny vám ukážeme, jak zvuk souvisí s tlakem vzduchu. Pomůže nám k tomu flétna a takzvaná Rubensova trubice naplněná hořlavým plynem a vybavená stovkou malých otvorů, ze kterých šlehají plameny.
- ITER Newsletter
- Baryogeneze aneb vítězství hmoty nad antihmotou v raném vesmíru II