Zřícenina hradu Templštejn a Zoopark Čarodějnický dvůr

Výlet ke zřícenině hradu Templštejn a do Biskoupek do zooparku.

Při hledání v mapě jsem narazil na Zoopark v Biskoupkách, tak jsme se rozhodli, že si uděláme výlet. Z Brna jsme vyjeli autem a zaparkovali jsme kousek od Biskoupek u hospůdky Kolečkárna. je tam poměrně velký plac (bod 1 v mapě) a s parkováním nebyl problém. Cesta k parkovišti je trochu dobrodružná, protože se na cestu vejde jen jedno auto, takže občas je nutné trochu couvat. Naštěstí je podél dost výhyben a dá se to tedy projet bez problémů.

Z parkoviště jsme se vydali po cestě proti proudu Jihlavy k Templštejnu, je to slabé tři kilometry. Procházka byla příjemná, okolí řeky je velmi pěkné. V trávě jsme dokonce narazili na několik užovek. Před mostem přes Jihlavu (rozc. Pod Templštýnem) cesta uhýbá do lesa a začíná krátké stoupání k hradu.

Po asi půlkilometrovém stoupání jsme dorazili ke zřícenině hradu Templštejn. Hra byl založen v letech 1281-1298 a postupně se rozrůstal. Zpustl až po požáru v první polovině 16. století. Pak nebyl udržován, v roce 2011 ruinu prodaly České lesy a nový vlastník ji začal opravovat. Do oprav se zapojilo i hnutí Brontosaurus a CK Kudrna. V současné době už je zřícenina v poměrně dobrém stavu, v jejím okolí je i několik informačních cedulí. Některé části hradu vyžadují pro přístup trochu akrobacie. V době naší návštěvy tam bylo poměrně rušno.

Z hradu jsme se vrátili zpět na parkoviště a odtud jsme přes velmi zajímavou lávku vyrazili do Biskoupek. V této obci žije necelých 200 lidí, první zmínka o ní pochází už z roku 1131.

Po cestě k minizoo jsme procházeli také okolo kaple svatého Petra a Pavla z roku 1840.

Minizoo je v areálu penzionu Čarodějnický dvůr, parkování je možné jen v ulici u penzionu, takže jsme byli rádi, že jsme nechali auto u hospůdky. Otevřeno je od středy do neděle, kromě zvířat je k dispozici i občerstvení. Prohlídka minizoo je zhruba na hodinku, ale bylo to pěkné zpestření výletu. Najdeme zde několik druhů papoušků, klokany, koně, ovce, atd.

Po návštěvě minizoo jsme se vrátili k autu, ještě jsme se zastavili u křížku kousek od cesty. Pozdní oběd jsme si dali v Kolečkárně, můžu určitě doporučit, je to příjemná hospůdka s dobrým jídlem. Kromě klasických jídel nabízí i pizzu.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..