Adminer – správa databází v jednom PHP souboru

Dlouhá léta jsem pro správu databází přes webové rozhraní využval phpMyAdmin, který je velmi rozšířený a zná ho asi každý, kdo si někdy hrál s kombinací PHP/MySQL. Už dlouho jsem chtěl vyzkoušet Adminer od Jakuba Vrány, který nabízí podobné funkce, ale narozdíl od PMA jde pouze o jeden PHP soubor, takže instalace na server je velice rychlá a dá se očekávat i rychlejší odezva.

Instalace Admineru byla velice jednoduchá, stačí nahrát soubor do složky na serveru a jede to. Na rozdíl od PMA není potřeba nejprve konfigurovat jednotlivé servery. Po zadání URL se objeví logovací obrazovka, kde si zvolíte databázový server a zadáte login a heslo. Adminer také umožňuje trvalé přihlášení, což je velmi užitečné pokud pracujete na svém počítači.

Pokud jste zvyklý pracovat s PMA, tak by přechod na Adminer měl být poměrně bezbolestný. Spousta věcí je velmi podobných, ale zvláště na pomalejších strojích je Adminer znatelně rychlejší. Příjemná je snadná editace dat v tabulce, kdy stačí poklepat myší na buňku a objeví se textové pole, ve kterém lze upravovat obsah buňky.

Další velkou výhodou je schopnost pracovat s více databázemi, takže na některých server můžu nahradit phpMyAdmin a pgMyAdmin jediným souborem, který je plně nahradí.

Zatím nemám s Adminerem moc zkušeností, ale po pár dnech testování jsem si na něj zvyknul a PMA nijak nepostrádám.

Screenshoty

Odkazy

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..