Fluorid bromný – BrF

Nedávno byla zveřejněna příprava a charakterizace binární sloučeniny fluoru a bromu – BrF fluoridu bromného. Tato látka byla již dříve spektroskopicky charakterizována v parách nebo při matricové izolaci, ale ve formě krystalu byla připravena až nyní.

Autoři připravili BrF dvěma způsoby, nejprve testovali již dříve publikovanou přípravu reakcí BrF3 s bromem při teplotě 600 °C v monelovém autoklávu. Reakční směs byla poté ochlazena na -100 °C. V 19F NMR spektru byl patrný signál BrF. Majoritní složkou byla ale stále směs BrF3 a Br2.

Druhou, úspěšnější, metodou byla reakce bromu se zředěným fluorem (20 % v dusíku) při teplotě v rozmezí -95 – -110 °C v různých rozpouštědlech. Takto se podařilo získat dostatečné množství BrF pro NMR i Ramanovu spektroskopii i pro monokrystalovou rentgenovou analýzu. Reakce byly prováděny přímo v NMR kyvetě a směs byla udržována neustále při nízké teplotě.

Krystalický BrF byl izolován z CHCl3 ve formě oranžově zbarvených krystalů aduktu BrF•CHCl3. Chlorový atom vystupuje vůči fluoru jako donor a uskupení Cl-Br-F je téměř lineární (179,0°). Krystalizace čistého BrF se nezdařila.

Odkazy

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..