Kimbal Musk – Square Roots

Americký podnikatel a filantrop Kimbal Musk,[1] bratr Elona Muska, přišel se zajímavým nápadem, jak umožnit pěstování potravin v zastavěných oblastech.[2]

Kimbal Musk

Kimbal Musk. Credit: 1000×2020/Commons


Množství zastavěné nebo neúrodné půdy bohužel neustále roste, což pochopitelně komplikuje jak pěstování potravin pro osobní potřebu, tak i velkokapacitní zemědělství. Kimbal Musk se svými projekty snaží změnit potravinový systém, je například zakladatelem organizace Big Green, která zakládá školní zahrady a učí děti prci na nich a významu přírodní stravy.

Společnost Square Roots dodává kontejnery, které je možné nainstalovat například na starém parkovišti, nebo v opuštěném brownfieldu a v nich pěstovat potraviny, kontejner měří přibližně 12 metrů a poskytuje asi 98 m2 plochu, uvnitř jsou pěstované rostliny umístěny ve vertikálních boxech. Pěstování probíhá hydroponicky, tzn. ne v půdě, ale ve vodě, resp. v živném roztoku. Osvětlení je zajišťováno pomocí LED. Pěkně je to vidět na následujícím videu:

Tato myšlenka vypadá velmi zajímavě a umožňuje využít i (pro zemědělství) bezcenné plochy, např. objekty starých továren, opuštěná parkoviště, apod.

Odkazy

  1. Kimbal Musk na wikipedii
  2. Square Roots na wikipedii

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.