Kimbal Musk – Square Roots

Americký podnikatel a filantrop Kimbal Musk,[1] bratr Elona Muska, přišel se zajímavým nápadem, jak umožnit pěstování potravin v zastavěných oblastech.[2]

Kimbal Musk
Kimbal Musk. Credit: 1000×2020/Commons

Množství zastavěné nebo neúrodné půdy bohužel neustále roste, což pochopitelně komplikuje jak pěstování potravin pro osobní potřebu, tak i velkokapacitní zemědělství. Kimbal Musk se svými projekty snaží změnit potravinový systém, je například zakladatelem organizace Big Green, která zakládá školní zahrady a učí děti prci na nich a významu přírodní stravy.

Společnost Square Roots dodává kontejnery, které je možné nainstalovat například na starém parkovišti, nebo v opuštěném brownfieldu a v nich pěstovat potraviny, kontejner měří přibližně 12 metrů a poskytuje asi 98 m2 plochu, uvnitř jsou pěstované rostliny umístěny ve vertikálních boxech. Pěstování probíhá hydroponicky, tzn. ne v půdě, ale ve vodě, resp. v živném roztoku. Osvětlení je zajišťováno pomocí LED. Pěkně je to vidět na následujícím videu:

Tato myšlenka vypadá velmi zajímavě a umožňuje využít i (pro zemědělství) bezcenné plochy, např. objekty starých továren, opuštěná parkoviště, apod.

Odkazy

  1. Kimbal Musk na wikipedii
  2. Square Roots na wikipedii

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..