Kniha – Sám na plachetnici okolo sveta

Kniha Sám na plachetnici okolo sveta od amerického spisovatele a mořeplavce Joshuy Slocuma není žádnou novinkou, ale já jsem na ni narazil až v nedávné době.

Joshua Slocum. Zdroj: Hollinger & Co./Commons

Joshua Slocum se narodil 20. února 1844 v Novém Skotsku, ve dvanácti letech utekl z domova a stal se plavčíkem, v pětadvaceti letech se stal námořním kapitánem a podnikl obchodní cesty do Austrálie, Filipín i na Aljašku.

Jako první člověk obeplul Zemi na plachetnici Spray sám, bez posádky. Cestu zahájil 24. dubna 1895, celkem urazil 74 000 km. Cesta trvala více než tři roky, 27. června 1898 se vrátil do Nové Anglie.

O této cestě napsal knihu, vzhledem k délce cesty, je kniha bohužel poměrně krátká, 182 stran. Každopádně se čte velmi dobře. Četl jsem slovenský překlad, čímž kniha získala další zajímavou stránku. Kniha je psána starosvětsky a některé obraty jsou pro současné čtenáře dost nezvyklé. V některých kapitolách je i dost výrazně znatelný odlišný přístup k životu, ať už samotného Slocuma, tak i ostatních lidí, které na cestě potkal.

Obálka z roku 1900. Zdroj: Stbalbach/Commons

Samotná cesta je dost těžko představitelná, i když strávil poměrně dost času na souši, cesta se skládala z velkých úseků, kdy byl prakticky sám a jediný kontakt s lidmi byl při komunikaci s projíždějícími loděmi. Překvapivě se při popisu začátku i průběhu cesty nijak nezmiňuje o své rodině. Čtenáře zamrzí, že některé příhody autor nerozepsal podrobněji, například cesta okolo Hornova mysu byla dost náročná a zasloužila by si delší text.

Překvapivě se Slocum nikdy nenaučil plavat a tuto dovednost považoval za zbytečnou. To se mu možná stalo osudným, 14. listopadu 1909 se vydal na moře a zmizel beze stopy.

Odkazy

  1. Joshua Slocum na české Wikipedii
  2. Sám na plachetnici okolo sveta

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..