Zajímavé články ve dnech 11. 12.–17. 12. 2023

Pětistá třicátáosmá sada odkazů. Tento týden se objevili články věnované získávání uranu z mořské vody, vzpomínce na německého chemika Eduarda Zintla. Podařilo se vyřešit problém s gyroskopem u Hubbleova teleskopu, Perseverance už má za sebou 1000 dnů na povrchu Marsu. V Číně byl spuštěn první komerční jaderný reaktor IV. generace. Vyšly knihy věnované historii Zlína, i založení české mutace Wikipedie.

Chemie

Získávání uranu z mořské vody

Uran je velmi důležitý prvek pro energetiku, ale jeho zásoby jsou poměrně malé. Obrovská množství uranu jsou uložena v mořské vodě, ale bohužel ve velmi nízké koncentraci. Uran je zpravidla ve formě uranylového iontu, UO22+. Proběhlo už mnoho výzkumů různých extrakčních a komplexačních činidel, nově publikovaní práce ale využívá elektrochemickou extrakci s využití elektrod z PAF (Porous Aromatic Frameworks – porézní aromatické sítě). Tyto elektrody se ukazují jako velmi perspektivní pro extraci uranu z mořské vody.

Fyzika

Parazitické černé díry

Energetika

V Číně byl připojen k síti první komerční jaderný reaktor IV. generace.

Perseverance

Rover Perseverance a vrtulník Ingenuity oslavily 1000 solů (dnů) na Marsu. Jeden sol odpovídá 24 hodinám a 39 minutám.

Ilustrace roveru Perseverance a vrtulníku Ingenuity. Zdroj: NASA/Commons

IT

Jak se zrodila česká Wikipedie

Marek Blahuš vydal knihu věnovanou Miroslavu Malovcovi při příležitosti jeho 70. narozenin. Dvaačtyřicetistránková brožura se snaží zmapovat nejstarší dějiny české Wikipedie, jejího zrodu a částečně i širšího dění, které mu předcházelo. Kniha je dostupná zdarma ve formátu PDF.

Různé

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..