Nobelovy ceny 2012

Letošní udílení Nobelových cen bylo hodně kontroverzní, zejméná kvůli ceně za mír, kterou překvapivě, a pravděpodobně i v rozporu s poslední vůlí Alfreda Nobela, obdržela Evropská Unie.

Nobelovy ceny se udílejí v kategoriích:

  • fyzika
  • chemie
  • medicína
  • literatura
  • mír
  • ekonomie

 Nobelovu cenu za fyziku získali Serge Haroche a David J. Wineland za pozorování kvantových částic, aniž by přitom došlo k jejich zničení. Tito fyzici pracovali nezávisle na sobě, a povedlo se jim vyvinout technologii umožňující pozorovat a manipulovat s částicemi, aniž by došlo ke změně jejich kvantově-mechanických stavů.

Nobelovu cenu za chemii obdrželi Robert J. Lefkowitz a Brian K. Kobilka především za výzkum v oblasti buněčných receptorů spřažených s G proteinem.

Nobelovu cenu za fyziollogii a medicínu získali Sir John B. Gurdon a Shinya Yamanaka za objev možnosti přeprogramování dospělých buněk na pluripotentní (kmenové) buňky. Tento objev umožňuje regeneraci poškozených tkání využitím pacientových buněk.

Nobelovu cenu za literaturu získal číňan Mo Yan za halucinační realismus propojující lidové příběhy, historii a současnost.

Nobelovu cenu míru získala Evropská Unie za šíření míru a demokracie v Evropě.

Nobelovu cenu za ekonomii obdrželi Alvin E. Roth a Lloyd S. Shapley za formulaci teorie stabilních tržních alokací a praktické návrhy optimální podoby trhů.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..