Nobelovy ceny 2013

Krátký přehled letošních Nobelových cen.

Nobelova cena za chemii

Martin Karplus, Michael Levitt a Arieh Warshel za vývoj modelů pro víceměřítkové (multiscale) modely komplexních chemických systémů. V tisku se objevilo zjednodušující srovnání, že cena byla letos objevena za modely umožňující nahrazení experimentu výpočtem. To ale (naštěstí) ještě dlouho nebude možné. Cena byla udělena za vývoj systému (modelu), který propojuje newtonovskou a kvantovou fyziku. Tím je umožněno sledovat i velmi složité systémy a získávat poměrně přesná data, v relativně krátkém čase.

Nobelova cena za fyziku

Peter Higgs a François Englert za předpověď existence Higgsova bosonu. Oficiální zdůvodnění udělení ceny je: „teoretický objev mechanismu, který přispěl k našemu pochopení původu hmotnosti subatomárních částic a jenž byl nedávno potvrzen objevem předpovídané fundamentální částice v experimentech ATLAS a CMS na urychlovači LHC v CERN“. Loni a letos byl Huggsův boson poměrně slavný i mezi nevědeckou veřejností, samozřejmě ve spojitosti s jeho prokázáním na rychlovači LHC.

Nobelova cena za medicínu

James E. Rothman, Randy W. Schekman a Thomas C. Südhof za jejich objevy mechanizmu regulujícího vezikulární transport, hlavního transportního systému v našich buňkách.

Nobelova cena za ekonomii

Eugene Fama, Robert Shiller a Lars Peter Hansen za empirickou analýzu cen aktiv.

Nobelova cena za literaturu

Alice Munroová za celoživotní povídkářské dílo.

Nobelova cena za mír

Organizace pro zákaz chemických zbraní – letošní nejkontroveznější laureát. Tato organizace v současnosti provádí inspekci chemických zbraní a zařízení na výrobu těchto zbraní v Sýrii.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..