Nobelovy ceny 2021

Krátký přehled Nobelových cen za rok 2021. Byly uděleny v rozmezí 4. až 11. října. Slavnostní předání cen se bude konat 10. prosince.

Fyzilogie a medicína

for their discoveries of receptors for temperature and touch

https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/2021/press-release/

Cena byla udělena v pondělí 4. října. Získali ji molekulární biologové David Julius a Ardem Patapoutian za jejich výzkum senzorických receptorů teploty a tlaku. Zjišťovali, jakým způsobem vznikají nervové impulsy, které nám umožňují vnímání teploty a tlaku. David Julius studoval tepelné senzory v kůži s využitím kapsaicinu, složky chilli papriček, která vyvolává pocit pálení.

Literatura

Fyzika

for groundbreaking contributions to our understanding of complex physical systems

https://www.nobelprize.org/prizes/physics/2021/press-release/

Byla udělena v úterý 5. října třem fyzikům. Polovinu ceny získal italský fyzik Giorgio Parisi za svůj příspěvek k teorii neuspořádaných materiálů (např. spinového skla) a náhodných procesů.

Druhou polovinu ceny si rozdělili Syukuro Manabe a Klaus Hasselmann za vytvoření základů znalostí o zemském klimatu a jeho vlivu na lidstvo. Syukuro Manabe studoval vliv koncentrace oxidu uhličitého na zvýšení teploty povrchu Země. Klaus Hasselmann vytvořil model spojující počasí a klima a tím zároveň odpověděl na otázku, jak mohou být tyto modely spolehlivé, když je vývoj počasí chaotický.

Odkazy

Chemie

for the development of asymmetric organocatalysis

https://www.nobelprize.org/prizes/chemistry/2021/prize-announcement/

Cena byla udělena ve středu 6. října, rozdělili si ji Benjamin List a David MacMillan za vývoj asymetrické organokatalýzy. Tato syntetická metoda byla vyvinuta již v roce 2000 a umožňuje náhradu katalyzátorů založených zpravidla na kovech za malé organické molekuly, např. acetaldehyd. Rovnice dole popisuje přípravu diamidu kyseliny šťavelové z dikyanu a vody, která je katalyzována acetaldehydem.

Ukázka organokatalýzy. Zdroj: Mike Kotke/Commons

Odkazy

Literatura

for his uncompromising and compassionate penetration of the effects of colonialism and the fate of the refugee in the gulf between cultures and continents

https://www.nobelprize.org/prizes/literature/2021/prize-announcement/

Cenu obdržel tanzanský spisovatel Abdulrazak Gurnah ve čtvrtek 7. října. Pracuje na univerzitě v Kentu, oceněna byla jeho schopnost psát o kolonialismu a otrokářství a o vlivu těchto událostí na obyvatele Afriky.

Odkazy

Mír

for their efforts to safeguard freedom of expression, which is a precondition for democracy and lasting peace

https://www.nobelprize.org/prizes/peace/2021/prize-announcement/

Nobelova cena za mír byla udělena v pátek 8. října, získal ji dvojice novinářů. Filipínská novinářka Maria Ressa, spoluzakladatelka mediální společnosti Rappler, která se zabývá investigativní žurnalistikou na Filipínách a upozorňuje na rostoucí násilí a autoritářství v této zemi. Druhým oceněným je Dmitrij Andrejevič Muratov, ruský novinář a šéfredaktor opozičního listu Novaja gazeta (Новая газета). Redakce novin je v rusku vystavena řadě represivních opatření, šest spolupracovníků bylo zavražděno.

Odkazy

Ekonomie

Cena byla udělena v pondělí 11. října třem ekonomům. Polovinu ceny získal David Card, který se věnuje ekonomii trhů práce.

for his empirical contributions to labour economics

https://www.nobelprize.org/prizes/economic-sciences/2021/summary/

Druhou polovinu si rozdělili Joshua D. Angrist a Guido W. Imbens za metodologický přístup k analýze kauzálních vztahů.

for their methodological contributions to the analysis of causal relationships

https://www.nobelprize.org/prizes/economic-sciences/2021/summary/

Literatura

One Reply to “Nobelovy ceny 2021”

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..