Nobelovy ceny 2023

Krátký přehled letošních Nobelových cen. Vyhlašování cen probíhalo od pondělí 2. října do pondělí 9. října.

Medicína

První letošní udělená cena byla za medicínu, v pondělí 2. října. Cenu získali Katalin Karikó a Drew Weissman.

„for their discoveries concerning base modifications that enabled the development of effective mRNA vaccines against COVID-19“

Nobelova cena byla získána za výzkum modifikací nukleosidových bazí, ty byly základem vývoje mRNA vakcín proti onemocnění Covid-19.

Fyzika

Nobelovu cenu za fyziku získala trojice vědců: Pierre Agostini, Ferenc Krausz a Anne L´Huillier. Cena byla udělena za výzkum metod umožňujících získání attosekundových (1 as = 10-18 s) světelných pulzů. Tyto velice krátké pulzy lze pak využít pro studium procesů probíhajících uvnitř atomů. Můžeme tak studovat např. chování elektronů uvnitř materiálu

„for experimental methods that generate attosecond pulses of light for the study of electron dynamics in matter“

Chemie

Nobelova cena za chemii byla udělena trojici vědců, kteří se zabývají kvantovými tečkami, Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus a Alexej I. Jekimov.

„for the discovery and synthesis of quantum dots“

Kvantové tečky jsou materiály s rozměry v oblasti jednotek nanometrů, jde tedy o částice obsahující relativně malý počet atomů a jejich vlastnosti jsou pak dány ne jen chemickou povahou materiálu, ale i rozměry a tvarem. Tyto materiály jsou velice důležité pro moderní elektroniku, např. obrazovky a LED svítidla. Využívají se také v lékařství např. k zobrazování tkání.

Literatura

Nobelovu cenu za literaturu získal norský spisovatel Jon Olav Fosse za „jeho novátorské hry a prózy, které vyjadřují nevyslovitelné“.

„for his innovative plays and prose which give voice to the unsayable“

Mír

Nobelovu cenu za mír získala iránská aktivistka Narghís Mohammadi, která je v současnosti vězněná v Teheránském vězení. Mohammadi původně vystudovala fyziku na Chomejního mezinárodní univerzitě, poprvé byla uvězněna v roce 1998 za kritiku iránské vlády.

„for her fight against the oppression of women in Iran and her fight to promote human rights and freedom for all“

Ekonomika

Nobelova pamětní cena za ekonomii (resp. Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela) byla udělena Claudii Goldin za studium ženského trhu práce. Věnovala se studiu trendů ve vývoji mezd žen a role žen na trhu práce.

„for having advanced our understanding of women’s labour market outcomes“

2 Replies to “Nobelovy ceny 2023”

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..