Tranzistory jsou klíčovými součástkami dnešní elektroniky, proto je tu velká snaha zlepšit jejich vlastnosti. Nedávno vyšel článek, který popisuje přípravu nových organických sloučenin pro unipolární tranzistory.
Důležité pojmy
Polovodič – látka, jejíž vodivost je možné ovlivnit vnějšími vlivy, jako je teplota, elektrické pole, příměsi, …
Unipolární tranzistor – tranzistor, u nějž jsou za funkci odpovědné převážně majoritní nosiče náboje, minoritní jsou téměř úplně potlačeny. Jinými slovy, bází tranzistoru teče minimální, nebo lépe žádný proud.
Vědci z Tokia vyvinuli novou sadu molekul, které vykazují velkou pohyblivost elektronů až 7,16 cm2.V-1.s-1 , což je o 40 % více než současné materiály.
Sloučeniny jsou polymery tvořené benzothiadiazolem a naftalendiimidem (na obr. červeně), které jsou propojené vinylenovými můstky (modře).
Vyvinuté materiály mají vhodnou strukturu a uspořádání v pevné fázi, což přispívá k vysoké pohyblivosti elektronů. Očekává se, že budou použitelné pro tvorbu n-kanálu unipolárních tranzistorů, které jsou součástí CMOS obvodů, např. logických hradel, organických fotodetektorů a termoelektrických materiálů.