Nový perovskit může být základem pro další generaci datových médií

Vědci z EPFL vyvinuli nový perovskit, který může být základem pro vývoj nové generace pevných disků.

Perovskity jsou materiály, které mají stejnou strukturu jako minerál perovskit, CaTiO3. Jejich obecný vzorec je ABO3, atomy A leží v rozích kubické buňky, atom B pak na průsečíku jejích tělesových uhlopříček a kyslíky se nacházejí ve středech stěn (viz obrázek 1). Tuto strukturu má spousta podvojných oxidů s kovem v oxidačním stavu II a IV, ale nemusí se jednat jen o oxidické materiály. Setkáváme se s nimi v mnoha oblastech materiálové chemie, včetně iontových vodičů, supravodičů, atd.

"Struktura

V současnosti je velká poptávka po nových technologiích na ukládání dat, čili se hledají možnosti, jak vylepšit vlastnosti současných pevných disků. Práce týmu prof. L. Forró je zaměřena na sloučeninu se strukturou perovskitu CH3NH3(Mn:Pb)I3 (tedy CH3NH3PbI3 dopovaný manganem), která vykazuje velmi zajímavé vlastnosti. Chová se jako magnetický fotovodič, což znamená, že lze magnetické momenty v materiálu ovládat pomocí světla. To znamená, že při dopadu světla dochází ke generování fotoelektronů a tyto fotoelektrony mají schopnost „roztavení“ magnetizace v materiálu.

Pokud by se z tohoto materiálu podařilo připravit aktivní plochu pevného disku, stačilo by pro zápis dat využít obyčejnou červenou LED diodu, místo podstatně nákladnějšího laseru. A celý proces by byl o několik řádů rychlejší než zápis na současné disky.

Literatura

  1. Optically switched magnetism in photovoltaic perovskite CH3NH3(Mn:Pb)I3
  2. A new perovskite could lead the next generation of data storage

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..