Oslavany

Oslavany jsme poprvé navštívili loni jako součást výletu do Permonia, ale jen na krátkou návštěvu. Druhou návštěvu jsme už věnovali čistě tomuto městečku.

Území Oslavan bylo osídleno už v době neolitické, první písemná zmínka pochází z roku 1104. Další historie je pak svázána s cisterciáckým klášterem, založeným roku 1225. Důležitým zlomem byl rok 1760, kdy se na území Oslavan našlo uhlí. Zpočátku probíhala těžba pouze povrchově. V letech 1913-1993 byla v Oslavanech uhelná elektrárna o výkonu 115 MW. Ukončení jejího provozu bylo spojeno s útlumem těžby v revíru.

Elektrárna Oslavany zhruba v roce 1915. Zdroj: Commons

V Oslavanech jsme opět zaparkovali u zámku, kde je pěkné, velké a neplacené parkoviště. Chvíli jsme strávili na blízkém hřišti, které je hned vedle areálu Oslavanského biotopu, potom jsme se vydali na náměstí 13. října a dále přes řeku Oslavu až k rozhledně.

Vyhlídková věž je umístěna doslova uprostřed města, ale cesta k ní je poměrně dobrodružná. My jsme šli po ulici Hybešova a odtud kousek do kopce ulicí Náporky, z ní odbočuje těsně kolem domu (Náporky 2) stezka, která začíná schody. Po cestě k vyhlídce jsme měli pocit, že jdeme někomu na zahradu.

Na vyhlídce jsme byli prakticky sami, což byla příjemná změna oproti jiným rozhlednám. Z vyhlídky jsme se vrátili zpět na Hybešovu ulici, ale tentokrát jsme se vydali po druhém břehu oslavy po naučné stezce Permokarbonem Boskovické brázdy. Je tady několik informačních cedulí, bohužel stezka pravděpodobně prochází opravou a všechny cedule byly odstraněné. Na stezce je několik označených jam, ze kterých mohou unikat důlní plyny a také Psí studánka a Dědičná štola.

Dědičná štola slouží k odvádění důlních vod z revíru (průtok 40-50 l/s). Její ražba byla zahájena roku 1856 a trvala 28 let, celková délka je 3084 metrů.

Naučná stezka končí na ulici Padochovská, odkud jsme se vrátili zpět k zámku.

Odkazy

  1. Web Oslavan
  2. Historie Oslavan
  3. Těžba uhlí v Rosicko-Oslavanské pánvi
  4. Oslavany – turistika
  5. Naučná stezka permokarbonem Boskovické brázdy
  6. Průzkum Dědičné štoly v Oslavanech

One Reply to “Oslavany”

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..