Ohebné displeje nejsou úplnou novinkou, už se s nimi můžeme setkat, i když zatím velmi omezeně, i v reálném životě.[1,2] Jejich výhody jsou poměrně zřejmé, umožní např. přenášet tablet podobně jako noviny v ruličce, budou odolnější vůči poškození, apod. Jednou z jejich možných aplikací je v oblasti Internetu věcí (Internet of Things), hlavně v displejích, které mají být součástí oblečení.
Jako perspektivní součástky pro tyto displeje se jeví tranzistory TFT (Thin-Film Transistor), které se vyrábějí depozicí polovodivého materiálu ma tenkou detsičku např. skla. Tyto tranzistory jsou vysoce průhledné a při správném postupu výroby i ohebné. V časopise Materials Views vyšel článek vědců z korejského institutu KAIST,[3,4] kde popisují přípravu ultra-tenkých, průhledných a ohedných tranzistorů. Jako substrát pro depozici tranzistorů byl použit polyethylentereftalát (PET), který je průhledný a dobře ohebný. Na ten byly následně naprašovány jednotlivé prvky tranzistoru. Byla použita metoda ILLO – Inorganic based Laser Litf-Off method.[5]
Připravené TFT mají velmi zajímavé vlastnosti, propustnost viditelného světla je 83 %, mechanické vlastnosti byly testovány periodickým ohýbáním vzorku, TFT tranzistory vydržely 5000 cyklů.
Zdá se, že realizace rutinní výroby ohebných displajů je zase o kousek blíž, team prof. Lee se v současnosti soustředí na přípravu ultratenkých AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode) s využitím těchto TFT a procesu ILLO.
Odkazy
- LG láká na ohebné displeje jako z budoucnosti
- Flexible display na wikipedii
- Flexible Crossbar-Structured Resistive Memory Arrays on Plastic Substrates via Inorganic-Based Laser Lift-Off
- Ultrathin, transparent oxide thin-film transistors developed for wearable display
- Breakthrough in flexible electronics enabled by inorganic-based laser lift-off