Zajímavé články ve dnech 15. 1.–21. 1. 2024

Pětistá čtyřicátátřetí sada odkazů. Japonsko se stalo pátou zemí, která úspěšně přistála na Měsíci. Povedlo se otevřít pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Vlákna z graphynu a graphydyinu mohou zlepšit životnost Li-ION akumulátorů. Materiály se strukturou perovskitu se mohou stát novými materiály pro LED.

Chemie

Nanovlákna z graphynu a graphdyinu

Review o možných aplikacích relativně nových alotropních modifikací uhlíku. Porézní vrstvy z graphdyinu mohou prodloužit životnost Li-ION akumulátorů, zabraňují totiž vzniku dendritů kovového lithia, příp. jsou dobře využitelné pro konstrukci plynových senzorů, např. v detektorech výbušnin:

Struktura graphynu. Zdroj: Innerstream/Commons

Nové materiály pro LED

Fyzika

Diamantové baterie

Čínská společnost Betavolt pracuje na baterii, která se skládá z radioaktivního izotopu (63Ni) a diamantového polovodiče. Proud vzniká dopadem elektronů (beta částic) z radioizotopu na PN přechod polovodiče.

Energetika

Měsíční lander SLIM

19. ledna došlo k úspěšnému přistání japonského landeru SLIM na povrchu Měsíce. Japonsko se tak stalo pátou zemí, která přistála na Měsíci.

Lander odstartoval už 7. září, 25. prosince dosáhl oběžné dráhy Měsíce a postupně brzdil a snižoval svou výšku. Přistání bylo sice úspěšné, ale landeru nefungují solární panely, proto může využívat pouze své baterie. Součástí landeru jsou i dva rovery LEV-1 a LEV-2 (Lunar Excursion Vehicle), ty se úspěšně uvolnili a pracují podle plánu. LEV-1 se pohybuje skákáním a dokáže sám komunikovat se Zemí.

Model landeru SLIM. Zdroj: Hms1103/Commons

OSIRIS-REx

Povedlo se otevřít pouzdro ze sondy OSIRIS-REx, které obsahuje vzorek z planetky Bennu.

Supravodivost

Různé

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..