Zajímavé články ve dnech 18. 3.–24. 3. 2024

Pětistá padesátádruhá sada odkazů. Rozhovor s režisérem Petrem Zelenkou o divadelní hře Elegance molekuly. Webbův teleskop nás zásobuje novými poznatky, mimo jiné i o velmi vzdálených galaxiích. Využívání umělé inteligence je neustále běžnější, jednou z negativních stránek tohoto nástroje je velká spotřeba energie.

Chemie

Diamantové membrány jako chladiče

Diamant je zajímavá alotropická modifikace uhlíku. Jednou z jeho zajímavých vlastností je vysoká tepelná vodivost, přičemž je ale elektrickým izolantem. Toho lze využít pro konstrukci chladičů elektronických součástek, na rozdíl od mědi není nutné mezi chladič a součástku dávat izolační materiál. Tenké diamantové membrány lze poměrně snadno vyrobit pomocí CVD metod.

Fyzika

  • ITER Newsletter
  • Pavel Malý: Opravdová fyzika je mimo školní lavice
  • Vznik těžkých jader na povrchu neutronové hvězdy
  • Webb – spirální galaxie – Webbův dalekohled pracuje již téměř dva roky. Za tu dobu nám stihl přinést množství zajímavých poznatků a celé řady dalších se ještě jistě dočkáme. Jedním z hlavních pilířů výzkumu JWST jsou galaxie. A to galaxie všech možných typů, tvarů, vzdáleností a stáří. Díky Webbu jsme tak už viděli krásné pohledy do sousedních galaxií jako jsou Magellanova mračna, jakož i naopak extrémně vzdálené galaxie na opačném konci vesmíru, jejíchž rudý posuv dosahuje neuvěřitelných hodnot nad 10, což znamená, že se vlnová délka jejich světla prodloužila od doby vyzáření více než desetkrát.

IT

Různé

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..