2D vrstva telluru – tellurene

Nejnovějším 2D materiálem je monovrstva telluru, označovaná jako telluren. Jde o první analog grafenu mezi chalkogeny.

2D materály
Krystalické materiály skládající se z jedné atomové vrstvy.
Grafen
Jednovrstvý allotrop uhlíku, skládá se ze sítě sp2 uhlíků uspořádaných do šestičlenných cyklů. Jde o jednu vrstvu grafitu. Získává se převážně exfoliací grafitu nebo pomocí CVD.
Tellur
Tellur je stříbřitě lesklý polokov. Má výrazné kovové vlastnosti, ale podobně jako nekovy vytváří kyseliny a soli.

2D materiály jsou v současnosti populární, protože mají velmi zajímavé vlastnosti, a nejde jen o grafen, ale např. i o monovrstvy MoS2.

Tellur
Tellur

Tellur je polokov, proto může vystupovat jako kov, a za jiných podmínek jako nekov. Struktura tellurenu se skládá z tříatomového motivu, kde je centrální atom s kovovými vlastnostmi, obklopen dvěma polovodivými atomy telluru.[1]

Výpočty ukázaly, že na přípravu 2D telluru nebude nutné provádět klasickou exfoliaci, po dosažení určité kritické hranice tloušťky se začnou monovrstvy telluru tvořit spontánně.

Zatím bohužel nebyla publikována příprava tellurenu, v článku se píše převážně o výpočtech této struktury. Autoři se pokusili o vypěstování tenkého filmu telluru na grafitovém substrátu (HOPG – Highly Oriented Pyrolytic Graphite). Film byl pěstován pomocí epitaxe z molekulových paprsků, výchozím materiálem byl tellur. Bližší detaily budou publikovány v další práci.

Odkazy

  1. Multivalency-Driven Formation of Te-Based Monolayer Materials: A Combined First-Principles and Experimental study
  2. Tellurium goes 2D

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..