CHEMAGAZÍN 4/2023

Vyšlo další číslo dvouměsíčníku Chemagazín, tentokrát je věnováno pevným a sypkým látkám a také ekologickému přístupu v chemii a chemickém průmyslu. Časopis je možné zdarma stáhnout z webu.

První článek je věnován katalyzátorům a možnostem jejich uplatnění v boji proti klimatické změně. Hledání energeticky a surovinově úspornějších cest k výrobě důležitých chemikálií může být v tomto boji velmi důležité.

Další článek se věnuje zpracování odpadního glycerolu na alkohol solketal s využitím grafenu.

Struktura glycerolu a solketalu

Další zajímavou, a v Evropě zatím spíše ignorovanou, surovinou jsou použité rostlinné oleje, které lze přeměnit na obnovitelná paliva. Jednou možností je využití katalyzátoru na bázi NiMo, který testuje firma Orlen.

Mechanochemie je způsob dodávání energie chemickým reakcím mechnicky, nejčastěji mletím ve vhodném mlýnu. Výhodou těchto syntéz je, že nevyžadují rozpouštědlo a tím dochází k snižování ekologické náročnosti syntézy. Článek je věnován kulovým mlýnům firmy Retsch.

Dále zde nalezneme rozhovor s ředitelkou kvality firmy Fosfa, výrobce kyseliny fosforečné a dalších produktů obsahujících fosfor. Kromě jiného je zde zmíněna i značka FeelEco, která zahrnuje ekologicky šetrné produkty.

Další článek je věnován novým technikám FTIR a Ramanovy mikroskopie a zpracování dat, která těmito metodami získáme.

Časopis se poměrně obsáhle věnuje i stavu českého chemického průmyslu v roce 2022.

Najdeme zde i dva zajímavé rozhovory, s prof. Alexanderem Dömlingem, který právě buduje výzkumný tým na olomoucké univerzitě a s naším studentem Dominikem Madeou, který získal stipendium Nadace Experientia na studium organických materiálů vykazujících luminiscenci.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..