Documentoscopy by atomic force microscopy (AFM) coupled with Raman microspectroscopy: applications in banknote and driver license analyses

V současné době je díky velmi pokročilé miniaturizaci dostupná celá řada tzv. couplingů, tzn. že spojíme dvě nebo i více analytických metod a jeden vzorek dokážeme analyzovat více způsoby. Výhodou tohoto přístupu je minimalizace spotřeby vzorku a zrychlení analýzy, někdy to ale může vést ke snížení citlivost nebo rozlišení použitých metod. Běžné jsou couplingy např. GC/MS, TG/IR, TG/MS, TG/DSC, … V nejnovějším čísle časopisu Analytical Methods vyšel článek o využití spojení Ramanovy mikroskopie a AFM pro analýzu bankovek a řidičských průkazů.

Alpha 300RA
Alpha 300RA

Studie pochází z Brazilie a byla provedena na konfokálním Ramanovu mikroskopu WITEC Alpha 300R s AFM modulem. AFM mikroskopie umožňuje trojrozměrné zobrazování povrchů. Jejím principem je měření meziatomových sil působících mezi hrotem mikroskopu a povrchem vzorku. V publikaci bylo využito bezkontaktního módu měření, hrot byl z Si3N4.

Kombinací těchto dvou metod byl získán poměrně mocný nástroj pro identifikaci padělků, umožňuje rozlišit rozdílné typy papíru, inkoustů, pigmentů, apod.

Literatura

  1. Documentoscopy by atomic force microscopy (AFM) coupled with Raman microspectroscopy: applications in banknote and driver license analyses
  2. AFM
  3. Ramanova mikroskopie

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..