V současné době je díky velmi pokročilé miniaturizaci dostupná celá řada tzv. couplingů, tzn. že spojíme dvě nebo i více analytických metod a jeden vzorek dokážeme analyzovat více způsoby. Výhodou tohoto přístupu je minimalizace spotřeby vzorku a zrychlení analýzy, někdy to ale může vést ke snížení citlivost nebo rozlišení použitých metod. Běžné jsou couplingy např. GC/MS, TG/IR, TG/MS, TG/DSC, … V nejnovějším čísle časopisu Analytical Methods vyšel článek o využití spojení Ramanovy mikroskopie a AFM pro analýzu bankovek a řidičských průkazů.
Studie pochází z Brazilie a byla provedena na konfokálním Ramanovu mikroskopu WITEC Alpha 300R s AFM modulem. AFM mikroskopie umožňuje trojrozměrné zobrazování povrchů. Jejím principem je měření meziatomových sil působících mezi hrotem mikroskopu a povrchem vzorku. V publikaci bylo využito bezkontaktního módu měření, hrot byl z Si3N4.
Kombinací těchto dvou metod byl získán poměrně mocný nástroj pro identifikaci padělků, umožňuje rozlišit rozdílné typy papíru, inkoustů, pigmentů, apod.