Fulleren obalený mědí – C60@Cu24

O fullerenech a jejich derivátech jsou tu psal už několikrát. Tentokrát nejde o exohedrální derivát fullerenu, kdy fullerenová klec obsahuje atom nebo molekulu, ale o molekulu fullerenu C60 uzavřenou v kleci tvořené 24 atomy mědi a 60 atomy kyslíku.

Fullereny jsou velice zajímavé allotropy uhlíku, kromě samotných fullerenů známe i velkou množinu derivátů, jak endohedrálních, kdy dochází k navázání skupin na povrch fullerenu, tak i exohedrálních, kdy do fullerenové klece nacpeme atom nebo molekulu.

V publikované práci byly připraveny čtyři sloučeniny obsahující fulleren C60.[1] Všechny čtyři sloučeniny obsahovaly jednotky Cu3 vázané na povrch klece, mědi jsou mezi sebou propojeny pomocí tří karboxylátů.

Struktura fullerenu C60 s dvěma navázanými jednotkami Cu3

Tyto jednotky je možné navázat na klec fullerenu v počtu 2 (obr. 1), 4 a 8. U poslední varianty získáme fulleren uzavřený v kleci tvořené 24 atomy mědi a to celé je obklopeno klecí O60, takže získáváme zajímavou sloučeninu, kterou lze popsat vzorcem C60@Cu24@O60.

Rodina derivátů fullerenu je opět bohatší, navíc výpočty ukazují, že tento typ sloučenin bude mít zajímavější absorpční schopnosti ne samotný fulleren, díky přenosu náboje z mědi na uhlík.

Odkazy

  1. Exohedral Cuprofullerene: Sequentially Expanding Metal Olefin Up to a C60@Cu24 Rhombicuboctahedron

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..