Voda je jednou z nejdůležitějších chemikálií pro člověka a obecně pro život na Zemi. Má spoustu zajímavých vlastností, vysokou polaritu, anomálii související se závislostí hustoty na teplotě a další. Nyní se v AVČR povedlo připravit vodu, která vykazuje vlastnosti kovu.
Kovy jsou dobré vodiče tepla a elektřiny. Zajímavá je jejich struktura, ta je tvořena kladně nabitými ionty, které jsou obtékány valenčními elektrony.
Voda v čistém stavu je izolantem, pokud obsahuje rozpuštěné ionty, tak její vodivost stoupá (úměrně koncentraci iontů). Aby získala vlastnosti kovů, tak se předpokládalo, že bude nutné její stlačení na velmi vysoký tlak, kdy dojde ke překryvu elektronových obalů jednotlivých atomů a tím ke změně elektronové struktury. Předpokládané potřebné tlaky byly řádově shodné s tlaky uvnitř velkých planet, proto nebylo dosud možné kovovou vodu připravit.
Tým Pavla Jungwirtha z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR přišel s metodou, která umožnila připravit kovovou vodu postupem, nevyžadujícím extrémní tlaky.
Využili k tomu slitinu sodíku s draslíkem (NaK), což je velmi reaktivní, za laboratorní teploty kapalná slitina. Její reakci s vodou můžete vidět na videu níže.
Reakce v tomto provedení je velmi obtížně řiditelná, proto se autoři rozhodli jít opačným směrem. Kapku slitiny NaK vystavili působení vodní páry o nízkém tlaku. Tím došlo k uvolnění elektronů z kovu do vody a až poté k chemické reakci. Před proběhnutím reakce bylo možné pozorovat a experimentálně ověřit změnu barvy vody až na zlatou.
Elektrony uvolněné do vrstvy vody na kapce NaK způsobily vznik vodivostního pásu ve vodě a tím došlo ke změně jejích vlastností.