LHC objevil novou částici, těžší než proton

Large Hadron Collider (LHC) je největší urychlovač částic na světě, jde o cyklotron o průměru 27 km, který je uložen v hloubce 50—150 m na území Francie a Švýcarska. V provozu je od roku 2008. Jedním z hlavních cílů výzkumu na LHC je objevování nových částic.

Baryony
Baryony jsou částice s poločíselným spinem, které reagují na silnou interakci. Jsou složeny ze tří kvarků, jejich hmotnost je stejná nebo větší než hmotnost protonu. Řadí se mezi hadrony i fermiony.
Kvarky
Jsou elementární částice, z nichž se skládají hadrony. Podle současných znalostí nemají vnitřní strukturu a jsou tedy nedělitelné. Mají spin ½, jde tedy o fermiony. Kvarky rozdělujeme na šest tzv. vůní: d (dolů, down), u (nahoru, up), s (podivný, strange), c (půvabný, charm), b (spodní, bottom), t (svrchní, top).

Ilustrace nově objevené částice.
Ilustrace nově objevené částice. © CERN

Nejnovější objev byl učiněn na detektoru LHCb – LHC Beauty. Nová částice byla označena Ξcc++(Xicc++), skládá se ze tří kvarků, jednoho up (nahoru) a dvou půvabných (charming). Tato částice obsahuje dva těžké kvarky (c), což ji činí velmi zajímavou pro další výzkum. Její hmota odpovídá 3621 MeV, takže je asi čtyřikrát těžší než proton.

O tomto objevu byl sepsán článek pro časopis Physical Review Letters.[3]

Odkazy

  1. LHCb announces a charming new particle
  2. The Large Hadron Collider Just Detected a New Particle That’s Heavier Than a Proton
  3. Observation of the doubly charmed baryon Ξcc++

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..