Maďarsko – Őrtorony kilátó

Pokračování reportu o dovolené v Maďarsku. Krátký výlet po poloostrově Tihany.

Ráno jsme se rozhodli, že místo koupání v Balatonu zkusíme trochu turistiky po poloostrově Tihany. Vyhlédli jsme si rozhlednu Őrtorony kilátó. Název rozhledny odkazuje na její podobnost s římskou strážní věží. Je postavena ze dřeva, a její celková výška je 16,5 m.

Autem jsme zajeli na parkoviště kousek od obce Tihany, parkoviště bylo dokonce zdarma a volné. Asi 400 m od parkoviště je starý kostelík (Apáti templom), jedná se o jedinou památku na zaniklou obci Apáti. Kostel v románském slohu pochází nejspíš z 12. století, ale byl zničen během turecké okupace. Obnoven byl v roce 1999, a v současné době se zde konají mše a koncerty.

Dále k rozhledně jsme šli po žluté značce, byl to asi jen kilometr. Cesta vede chráněnou oblastí, kde je možné se pohybovat pouze po turistických cestách. Je možné spatřit Vnější jezero (Külső-tó), které vzniklo zatopením sopečného kráteru.

Z rozhledny je pěkný výhled: velká kaldera, Vnější jezero, menší Vnitřní jezero a Stará vesnice, v pozadí Balatonfüred, na jihu Zamárdi, Szántód, Földvár, na západě kopec Csúcs, kopec Nyereg, Örvényes, Aszófő, Udvardi a záliv Sajkodi.

Cesta jedním směrem byla dlouhá asi 1,4 km, ve směru k rozhledně jsme nastoupali přibližně 102 m, cestu naštěstí ulehčovaly všudypřítomné a velmi hlučné cikády a taky vedro. Po návratu k autu jsme se chtěli ještě podívat do Tihany, ale jelikož už bylo kolem poledne, nepovedlo se nám najít volné místo na parkování.

Odkazy

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..