Maďarsko – Szantód–Zamárdi

Poslední report z dovolené u Balatonu. Tentokrát jsme se podívali na druhou stranu jezera.

Hned u našeho resortu byl přívoz, který převážel lidi i auta na druhou stranu Balatonu, do obce Szántód. V sezóně jezdí trajekt prakticky nepřetržitě, v obou směrech jsme se nalodili ihned po zakoupení lístku. Cesta z Tihany do Szantódu trvá asi 8 minut.

Szántód je obec v okrese Siófok, má necelých 700 obyvatel a sousedí s městečkem Zamárdí. V minulosti byla majetkem opatsví Tihany, ale od roku 1997 je samostatnou obcí.
Zamárdi je město v okrese Siófok, v těsné blízkosti Szántódu, je součástí maďarské vinařské oblasti Balatonboglár. V současnosti má skoro 3000 obyvatel a je známo svými plážemi na pobřeží Balatonu.

Od přístaviště jsme se vydali k památkovému komplexu Szántódpustza, ten se skládá z asi třiceti budov. Bohužel v době naší návštěvy byl zavřený, takže jsme viděli jen několik koní. Dál jsme pokračovali po cyklostezce a následně po žluté turistické značce k rozhledně v nedalekém městečku Zamárdi.

Rozhledna (Kőhegyi-kilátó – Rozhledna na Kamenném kopci) je postavena na 220 metrů vysokém kopci, do roku 1948 zde byla lisovna vína. Rozhledna byla postavena v roce 2000. Je z ní pěkný výhled na Balaton, poloostrov Tihany a také na Siófok. U rozhledny jsou lavičky, studna a kámen ve tvaru srdce. Cesta na rozhlednu byla náročná, nejen kvůli samotnému stoupání, ale i velmi teplému počasí. Naštěstí je hned vedle příjemná hospůdka.

Po občerstvení jsme pokračovali po žluté značce, okolo nedalekého kříže, k obětnímu místu (Szamárkő) a pak ulicemi Zamárdí k Balatonu a zpět k přívozu. Před návratem do Tihany jsme si u přístaviště dali vynikající langoš.

Celý výlet byl dlouhý asi 9 km a zvládli jsme ho za dopoledne, kdy ještě nebyl tak hrozný pařák.

Odkazy

One Reply to “Maďarsko – Szantód–Zamárdi”

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..