V oblasti vývoje supravodičů se často objevují zprávy o materiálech, které jsou supravodivé za rekordně vysokých teplot, ale mimo kritické teploty (TC) je důležitým parametrem i kritické magnetické pole, v kterém je materiál supravodivý. Tento parametr limituje praktické využití materiálu. V silném magnetickém poli může dojít, a také od jeho určité intenzity dochází, k zániku Cooperových párů a tím i supravodivosti materiálu.
Fyzici z Gröningenu, Nijmegenu (Nizozemí) a Hong Kongu vyrobili tranzistor z tenké vrstvy MoS2, který je za nízkých teplot supravodivý a udržuje si supravodivost i v silném vnějším magnetickém poli. Experiment byl prováděn v HFML – High Field Magnet Laboratory – v externím magnetickém poli o síle 37,5 T.
MoS2 v přírodě nacházíme jako minerál molybdenit, který se využívá např. jako mazivo.[4] Jedná se také o nadějný katalyzátor pro elektrolýzu vody.[5] Ve výzkumu se zájem soustředí na monovrstvy, příp. vícevrstevnaté struktury MoS2, které vykazují zajímavé vlastnosti, např. supravodivost.
Odkazy
- Superconductor survives ultra-high magnetic field November 12, 2015
- Evidence for two-dimensional Ising superconductivity in gated MoS2
- Superconductor survives ultra-high magnetic field
- Molybdenit na mindat.org
- Building an appropriate active-site motif into a hydrogen-evolution catalyst with thiomolybdate [Mo3S13]2− clusters