Nejdelší vodivý molekulární drát

Se zmenšováním elektroniky vyvstává nutnost hledání nových technických řešení. Pro molekulární elektronikou jsou nezbytné lineární molekuly, které dokáží vést elektrický proud. Nyní se podařilo připravit vodivou molekulu o délce 2,6 nm. Pro srovnání, délka vazby C-C je 0,15 nm a průměr benzenového kruhu je 0,25 nm.

Vodivost molekul je způsobena přítomností konjugovaného systému násobných vazeb a samozřejmě nábojů, které se po tomto skeletu posouvají. V nedávno publikovaném článku se podařilo připravit sérii vodivých molekul, lišících se počtem benzenových kruhů.

Syntéza vycházela z reakce methylthiofenylanilinu s bromovaným terfenylem, viz obr. 1.

Jako oxidovadlo byla využita amonná sůl hexachloroantimoničnanu (SbCl6):

Autoři připravili sérii sloučenin s rozdílným počtem aromatických jader tvořících kostru. Na obrázku dole je struktura připravených molekulárních drátů, pro n=4 je délka molekuly 2,6 nm a vodivost je maximální:

Měření vodivosti bylo provedeno na tranzistoru, kde připravený drát vytvářel propojení mezi elektrodami source a drain. Vlastní měření bylo realizováno pomocí skenovacího tunelového mikroskopu (STM) se zlatým hrotem. Bylo zjištěno, že s délkou molekuly roste i její vodivost.

Odkazy

  1. Researchers build long, highly conductive molecular nanowire
  2. Highly conducting single-molecule topological insulators based on mono- and di-radical cations

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..