Nový způsob získávání solární energie

Na University of Colorado Boulder byl navržen nový způsob přeměny slunečního záření na energii.

V klasickém pojetí se využívají fotovoltaické panely, které přeměňují sluneční záření přímo na elektrickou energii. S tou je ovšem problém, nelze ji nijak rozumně skladovat. Energetická hustota současných baterií je moc nízká a baterie jsou zároveň poměrně drahé. Mimo skladování v bateriích je možné využít elektřinu k elektrolýze vody a skladovat až vyrobený vodík. Tady je ale problémem nízká účinost elektrolýzy vody.

V Coloradu se pokusili vyrobit vodík přímo rozkladem vody na vodík a kyslík. Tento proces probíhá až při vysokých teplotách a s poměrně malou účinností. Podmínky je možné zmírnit použitím katalyzátorů, v tomto případě oxidů železa, hliníku a kobaltu.

Vlastní rozklad pak probíhá ve vysoké věži, na ktzerou je zamířena soustava zrcadel odrážejících sluneční záření, to pak zahřívá vodu ve věží až na teplotu potřebnou k rozkladu. Vzniklý vodík potom lze stlačit do tlakových lahví a dále distribuovat, příp. přeměňovat ve speciálních článcích zpět na vodu, za uvolnění elektrické nebo jiné energie.

Jak autoři metody sami přiznávají, zatím není tento způsob rentabilní, ale až dojde ke zvýšení ceny fosilních paliv, příp. emisních povolenek, tak se situace radikálně změní. Do té doby bude potřeba doladit technické detaily, jako vlatsní provedení věží, materiál musí být odolný proti působení vysoké teploty a tlaku, katalyzátor musí být vhodně umístěn, aby vodík nevznikal příliš rychle nebo pomalu, atd.

 Odkazy

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..