Prohlídka tunelu Žabovřeská

V pátek 28. 4. 2023 bylo možné si projít nový šalinový tunel Žabovřeská. Od května už bude v provozu, jde o součást VMO Žabovřeská.

Prohlídka probíhala od 12 hodin do 18, zúčastnilo se jí opravdu hodně lidí. Začátek byl na ulici Bráfova, u vjezdu do tunelu byla vystavena nová obousměrná šalinu Škoda ForCity Smart 45T. Na druhé straně tunelu bylo možné si prohlédnout kapli sv. Antonína z Padovy a sv. Barbory z Nikomédie. Ta ale bohužel nebyla otevřená.

VMO Žabovřeská

Stavba byla zahájena v roce 2020 a měla by být dokončena v březnu 2024. Díky přesunu šaliny do tunelu, dojde k rozšíření Žabovřeské na dva pruhy v každém směru. Celková cena stavby by měla přesáhnout 2 miliardy Kč, tunel má na délku 500 metrů a na šířku 8 metrů. Kromě vybudování tunelu a rozšíření silnice dojde i k vybudování více než 3 km stezek pro pěší a několika lávek přes Žabovřeskou.

Vizualizace VMO Žabovřeská

Kaple sv. Antonína z Padovy a sv. Barbory z Nikomédie

Kaple byla vybudována v roce 1884, má čtvercový půdorys. Je postavena z pálených cihel, jejím stavitelem byl Hugo Prochaska a autorem projektu Alois Franz. Šlo o náhradu původní kaple z roku 1617.

Je umístěna nízké terase, aktuálně u jednoho z vjezdů do tunelu Žabovřeská. V roce 2023 byla oceněna v soutěži „Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2022“ v kategorii Drobné stavby.

Galerie

Odkazy

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..