Před 70 lety byla publikována molekulární struktura DNA

Deoxyribonukleová kyselina, DNA, je nukleová kyselina, nositelka genetické informace všech organismů s výjimkou některých nebuněčných. Její struktura byla dlouho záhadou, před 70. lety došlo k jejímu objasnění.

Existence DNA byla prokázána už v roce 1869. V té době samozřejmě nebylo strukturu tato složité molekuly objasnit. K objasnění struktury bylo nutné využít rentgenovou strukturní analýzu, první difraktogram krystalické DNA byl získán už v roce 1937, ale až v roce 1953 J. D. Watson a F. H. C. Crick publikovali práci, která definitivně odhalila pravotočivou dvoušroubovicovou strukturu molekuly DNA.[4] Kostru molekuly tvoří cukerná a fosfátová složka, vlákna šroubovice jsou pak držena pohromadě vodíkovými vazbami mezi bázemi: adeninem (A), thyminem (T), guaninem (G) a cytosinem (C).

Adenin se páruje s thyminem a guanin s cytosinem, párování je umožněno dvojicí vodíkových vazeb.

Návrh struktury od Watsona a Cricka byl samozřejmě pouze hrubou hypotézou a trvalo ještě hodně dlouho, než byla struktura definitivně popsána a asi bude ještě dlouho trvat než v úplnosti pochopíme funkci této biomolekuly.

Literatura

  1. DNA na Wikipedii
  2. James Dewey Watson
  3. Francis Crick
  4. Molecular Structure of Nucleic Acids: A Structure for Deoxyribose Nucleic Acid
  5. DNA stále trochu záhadná. Vesmír 102, 220-223, 2023/4

2 Replies to “Před 70 lety byla publikována molekulární struktura DNA”

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..