První obrázek z JWST

Vesmírný dalekohled Jamese Webba, největší současný vědecký projekt, byl úspěšně zprovozněn a nakalibrován. V pondělí 11. července byl zveřejněn první obrázek malé části velmi vzdáleného vesmíru, na obrázku je kupa galaxií SMACS 0723,[1] která je od nás vzdálená 4,6 miliardy světelných let.

Dalekohled odstartoval 25. prosince 2021. Po oddělení od rakety začalo postupné rozkládání a kompletování dalekohledu. 4. ledna bylo dokončeno rozbalování tepelného štítu, který je velmi podstatný pro správnou funkci dalekohledu pracujícího v oblasti MIR (střední infračervená oblast, 4,9–28,8 μm). Bodu L2 (druhý Lagrangeův bod, asi 1,5 miliónu km od Země), ve kterém bude pracovat dosáhl 24. ledna. Poté začaly další fáze kompletování dalekohledu a jeho postupné chlazení na provozní teplotu. Aktuálně má dalekohled na sluneční straně tepelného štítu teplotu 125 °C, na opačné straně je ale teplota -235 °C, tj. 38 K.

Ilustrace vesmírného dalekohledu Jamese Webba. Zdroj: NASA

Obrázek byl snímán po dobu 12,5 hodin, jde o kompozitní obrázek složený z několika snímku získaných při různých vlnových délkách. Hubbleův teleskop by na získání podobného snímku potřeboval několika týdenní akvizici.

Ukazuje část vesmíru, která přibližně odpovídá velikosti zrnka písku drženého v natažené ruce. Na obrázku jsou vidět tisíce galaxií, a to ve stavu v jakém byly před 4,6 miliardy let. Dalekohled by měl být schopen dohlédnout až téměř k velkému třesku, jeho limit je přibližně 13,5 miliardy let. U Velkého třesku se předpokládá, že proběhl před 13,8 miliardami let.

První foto z JWST

Barvy na obrázku byly samozřejmě vytvořeny uměle, protože originální obrázek je v oblasti elektromagnetického spektra, kterou lidské oko nedokáže vidět.

Odkazy

  1. SMACS J0723.3-7327
  2. NASA’s Webb Delivers Deepest Infrared Image of Universe Yet
  3. James Webb Space Telescope opens its eyes on the Universe
  4. President Biden reveals first image from NASA’s Webb Telescope
  5. First images from Nasa’s James Webb space telescope reveal ancient galaxies
  6. Široké spektrum vědy v nových snímcích JWST

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..