Rekordní molekulární polyedr připraven pomocí self-assembly

Příprava větších struktur je poměrně náročná na řízení procesu, aby vznikal žádaný produkt a ne další možné vedlejší produkty, a tato náročnost stoupá s počtem jednotek, z nichž strukturu budujeme. V časopise Nature byla publikována příprava největšího známého polyedru ze 144 jednotek.

Self-assembly (samouspořádání) je proces, kdy se z neuspořádaných komponent vytvoří struktura, ve které jsou tyto komponenty vázány nějakým typem interakce, např. chemickou nebo vodíkovou vazbou. Jde například o vytváření krystalů, koloidních systémů, lipidových dvojvrstev, apod.[2]

Ligand použitý pro syntézu
Obr. 1: Ligand použitý pro syntézu

Japonský vědec, D. Fujita, vyrobil molekulární polyedr ze 144 komponent, jeho tvar odpovídá tzv. Goldbergovu polyedru (obr. 2).[3] Jako výchozí látku použil roztok komplexu palladia v dimethylsulfoxidu (DMSO) – [Pd(BF4)2](CH3CN)4 a roztok ligandu (obr. 1).

Struktura připraveného komplexu
Obr. 2: Struktura připraveného komplexu

Tento získaný komplex byl vedlejším produktem reakce, která primárně poskytovala menší komplex složený z 30 atomů palladia a 60 ligandů, který má tvar polyedru skládajícího se z 8 trojúhelníků a 24 čtverců. Palladnaté ionty mají v obou komplexech čtvercově planární uspořádání.

Odkazy

  1. D Fujita et al, Nature, 2016: Self-assembly of tetravalent Goldberg polyhedra from 144 small components
  2. Self-assembly – wikipedia
  3. Goldberg polyhedron – wikipedia

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..