Umělí plavci

Ze tří jednoduchých sloučenin se povedlo připravit kapky, které dokáží samy plavat a dokonce se i nabíjet. Tito plavci jsou schopni se samostatně pohybovat a taky se dobíjet.

Kombinací oleje, detergentu a vody dojde ke vzniku kapek, které dokáží plavat, vypouštět vlákno, příp. vlákna a taky se znovu dobíjet. Energii získávají z teplotních gradientů v prostředí. Uvolňování vlákna probíhá během ochlazování kapky, tím se zároveň kapka uvede do pohybu. Při ohřívání naopak dochází ke vtahování vlákna zpět do těla kapky a tím k jejímu nabíjení.

Kapky jsou tvořeny alkanovým olejem, buď tetradekanem (C14H30) nebo pentadekanem (C15H32), vodou a detergentem, konkrétně molekulou Brij 58.

Základní složky plavců. Olejem byl buď tetra- nebo pentadekan a detergentem Brij 58.

Video vytvořené z obrázků z mikroskopu je dostupné na youtube, další videa jsou u publikace v supplementu.[1]

Toto je ukázka velmi jednoduchých a levných robotů, kteří se dokáží pohybovat bez dodávání energie např. elektrickým nebo magnetickým polem. Ale podobně jako živé organismy využívají gradienty přítomné v jejich prostředí. Díky tomu, že se kapky skládají z netoxických sloučenin, je možné je využít ke studiu interakcí mezi živými organismy, např. bakteriemi.

Odkazy

  1. Rechargeable self-assembled droplet microswimmers driven by surface phase transitions
  2. Scientists create rechargeable swimming microrobots using oil and water

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..