Vesmír 2023/9

Vyšlo další číslo časopisu Vesmír. Časopis vřele doporučuji všem zájemcům o informace z různých vědních oborů. Hlavním tématem devátého čísla jsou Vzory.

Rubrika rozhovor je věnována prof. Michalovi Holčapkovi z Univerzity Pardubice a nově vyvíjené diagnostické metodě pro včasné rozpoznání rakoviny z kapky krve.

Hlavním tématem tohoto čísla jsou Vzory. Jak je dobrým zvykem, je toto téma probráno z několika hledisek. První pohled se týká laserových úprav povrchů s cílem optimalizovat jejich vlastnosti. Druhý pohled se týká mimikry, neboli snahám organismu vydávat se za jiný druh, např. pomocí barvy, pachu, zvuku, atd. Na vzory se podíváme i pomocí elektronové mikroskopie mikroorganismů. Poslední článek tématu je věnován vzorům na pravěké keramice.

Pro chemiky je zde zajímavý článek o oxidu uhličitém, ten je v dnešní době poměrně velkým strašákem, ale může se stát i dobrým zdrojem uhlíku pro syntézu nových materiálů.

Dočteme se i o boji skokana pyrenejského s ranavirózou, loňské Nobelově ceně za fyziku, želvě bahenní a taky ptáčkařském maratonu a postupu určování pohlaví ptáků.

Poslední článek je věnován Alšově galerii v Hluboké nad Vltavou.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..