Vesmír 2024/3

Vyšlo další číslo časopisu Vesmír. Časopis vřele doporučuji všem zájemcům o informace z různých vědních oborů. Hlavním tématem tohoto čísla je Elektromobilita.

Najdeme zde rozhovor s Klárou Hlouchovou z PřF CUNI. Tématem rozhovoru je život a to jestli by mohl život vzniknout i s jinou molekulární výbavou (např. na některé z exoplanet) a jak by se potom lišil.

Hlavní téma je velmi aktuální, elektromobily jsou čím dál běžnější a i dostupnost nabíjecích stanic (alespoň ve větších městech) se zlepšuje. Ale samozřejmě není vše úplně růžové, elektromobily nebudou mít vliv jen na mobilitu, ale i na spoustu dalších oblastí. Velké změny se dějí a budou dít i v sítích, ať už datových nebo energetických.

První čtyřkolový elektromobil, rok výroby 1888. Zdroj: Franz Haag/Commons

Najdeme zde i články věnované farmakologii, ať už jde o zneužívání opiátů nebo hledání vhodných molekul pro nové léčiva metodou HCI – High-Content Imaging.

Z oblasti vesmírného výzkumu se dozvíme o důvodech odkladu návratu lidí na Měsíc (i když je jinak v této době na Měsíci rušno) a o výzkumu vesmíru s využití nízkoenergetických fononů.

Závěr tohoto čísla je věnován Galerii Klatovy / Klenová, která sídlí na území hradu a zámku Klenová nedaleko Klatov.

Hrad Klenová. Zdroj: Krabat77/Commons

A ještě mnoho dalších zajímavých článků.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..