Vesmírný dalekohled Jamese Webba zaostřen

O startu dalekohledu Jamese Webba (nástupce Hubbleova teleskopu) jsem už zde psal. Dalekohled úspěšně dorazil do bodu L2, všechny kritické operace proběhly bez problémů. V současnosti se už povedlo i finální zaostření zrcadla.

Dalekohled je určen pro pozorování vesmíru v infračervené oblasti, tomu odpovídá i konstrukce zrcadla. To je tvořeno osmnácti segmenty z vysoce čistého beryllia, na jehož povrch je nanesena tenká vrstva zlata. Beryllium bylo zvoleno pro nízkou hustotu a hlavně velmi nízkou tepelnou roztažnost. Zlatý povrch zase odráží velmi dobře infračervené záření.

Během startu a letu byly segmenty zrcadla v klidové poloze, po rozložení teleskopu se začaly jendotlivé segmenty velmi pomalu vysouvat. Dalším krokem byla optimalizace jejich polohy tak, aby získané obrázky byly zaostřené. To se povedlo, jak ukazuje fotografie hvězdy s označením 2MASS J17554042+6551277 zveřejněná na webu NASA.

Zdroj: NASA

Všechny kritické opera už má snad dalekohled za sebou a od léta se můžeme těšit na ostrý provoz. Díky optimalizaci jednotlivých manévrů má nyní zásobu paliva na desetiletý provoz, v bodě L2 je totiž nutná průběžná korekce polohy.

Odkazy

One Reply to “Vesmírný dalekohled Jamese Webba zaostřen”

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..