Pětistá třicátátřetí sada odkazů. Byl objeven nový izotop dusíku s velmi malým počtem neutronů, 9N. Z videa z RECETOXu se dozvíme o škodlivinách, se kterými se potkáváme v běžném životě. Aby škodlivin nebylo málo, můžeme je najít i v recyklovaných plastech, což výrazně mění pohled na recyklaci a dochází tak ke zvyšování ekologické zátěže spojené s plasty. Hubbleův teleskop pozoruje srážku tří galaxií.
Chemie
- O vědě a vědcích: Životní prostředí uvnitř – video z Recetoxu
- Výuka biochemie s podporou animace
- Scientists found hundreds of toxic chemicals in recycled plastics – v pelletách z recyklovaných plastů bylo nalezeno hodně toxických látek, to značně omezuje jejich využitelnost
Fyzika
- ITER Newsletter
- Hubble – trojice srážejících se galaxií – Hubbleův teleskop pozoroval začínající srážku (splynutí) tří galaxií
- Hubble Spots Trio of Colliding Star-Forming Galaxies
Airloom
Projekt Billa Gatese slibuje inovace v oblasti získávání elektřiny z větru. Pokud se podaří, budeme mít levnější a prostorově úspornější variantů obřích větráků.
- Bill Gates backs novel device promising wind energy at 1/3 the cost
- Airloom Energy přinášejí radikální změnu do větrné energetiky
Izotop 9N
Dusík má dva stabilní izotopy, 14N a 15N. Nedávno byl pozorován exotický izotop 9N, který obsahuje 7 protonů a pouze dva neutrony. Tento izotop byl zachycen v rozpadové řadě izotopu 13O, jeho poločas rozpadu je méně než 1 attosekunda (1 as = 1.10-18 s). Rozpadá se za vzniku jádra 4He a uvolnění pěti protonů.
$$^9_7\textrm{N}\ \rightarrow\ ^4_2\textrm{He}\ +\ 5\ ^1_1\textrm{p}$$
Supermasivní černá díra v galaxii UHZ-1
JWST a RTG observatoř Chandra spojili síly a s využitím gravitační čočky nalezli supermasivní černou díru o odhadované hmotnosti 10 až 100 miliónů sluncí v centru galaxie UHZ-1.
- UHZ1: NASA Telescopes Discover Record-Breaking Black Hole
- Webb Telescope Gets a Closer Look at the Massive Black Hole Enigmatic UHZ-1
- Rekordní supermasivní černá díra je ve vesmíru starém jen 470 milionů let