Zajímavé články ve dnech 8. 7.–14. 7. 2024

Pětistá šedesátáosmá sada odkazů. Hlavní událostí tohoto týdne byl (skoro) úspěšný start a let evropské rakety Ariane 6. Na Kosmonautixu vyšel další, tentokrát trochu netradiční, článek o teleskopu Jamese Webba. Podařilo se vyrobit časové krystaly, krystaly, kde pozorujeme ne translační, ale časovou periodicitu.

Chemie

  • České nanoroboty odstraňují z vod mikroplasty – nanotrubice oxidu titaničitého, poháněné UV zářením a peroxidem vodíku jako palivem, vyvinuli vědci z CATRIN, Centra energetických a environmentálních technologií (CEET) a Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO v Ostravě ve spolupráci s kolegy z CEITEC-VUT v Brně. Tito nanoroboti vyvinutí pomocí defektního a atomárního inženýrství dokázali zachytit mikroplasty ve vodě.

Fyzika

Ariane 6

Ariane 6. Zdroj: SkywalkerPL/Commons

Evropa, resp. ESA, má po letech funkční nosič, raketa Ariane 6 úspěšně odstartovala v úterý v 21:00 SELČ z Guayány a na nízkou oběžnou dráhu dopravila devět satelitů CubeSat. Objevili se ale i problémy, nepovedla se deorbitace horního stupně rakety a ani vypuštění dvou návratových pouzder. Proto ve výšce zhruba 580 kilometrů přibyl další objekt.

Časové krystaly

Různé

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..