Mezinárodní tým, pod vedením vědců z University of Houston, popisuje rekordní termoelektrický výkon, z dosud málo prostudované Zintlovy fáze založené na bismutu. Výzkum by mohl vést k nové třídě termoelektrických materiálů.
Zintlovy fáze jsou intermetallické sloučeniny obsahující alkalický kov nebo kov alkalické zeminy a kov z p-bloku PSP. Jsou pojmenovány po objeviteli Eduardu Zintlovi, který je poprvé připravil v 30. letech 20. století.
Obecná charakteristika Zintlových fází:
- obsahují alkalický kov nebo kov alkalických zemin a p-prvek, který patří mezi kovy, polokovy nebo polovodiče
- jsou elektricky neutrální, tzn. počet elektronů poskytnutých prvky odpovídá počtu elektronů potřebných pro vytvoření kovalentních vazeb ve struktuře
- jsou přísně homogenní
- jsou polovodivé nebo špatně vodivé
- jsou diamagnetické, příp. vykazují velmi slabý, teplotně závislý paramagnetismus
- jsou křehké
Příkladem může být NaTl, Na2Tl, NaSi, K8In11.
Termoelektrický jev je děj, kdy dochází k přímé přeměně rozdílu teplot na elektrické napětí, využívá se ke generování elektřiny, chlazení/ohřevu a k měření teploty.
Dosud známé materiály vykazují, bohužel, příliš malou efektivitu při konverzi tepla na elektřinu. Nový materiál, (Eu0,5Yb0,5)1-xCaxMg2Bi2 (x=0.4, 0.5, 0.6 a 0.7), by mohl znamenat důležitý krok vpřed. Je netoxický a použitelný v rozmezí teplot 500-600 °C. Tyto látky byly připraveny mechanochemicky, mletím prvků v kulovém mlýnu (12 hodin) a následným lisováním za zvýšené teploty.
Vzhledem k zajímavým vlastnostem je pravděpodobné, že se s touto třídou materiálů budeme v oblasti termoelektrických materiálů potkávat častěji.