3D tisk kapalinou do kapaliny

3D tisk je dnes velmi populární a nachází poměrně výrazné praktické využití. Z toho důvodu se hledají další možnosti této technologie. Vědci z Berkeley Lab vyvinuli novou techniku 3D tisku pomocí injektování proudu vody v silikonovém oleji do kapaliny.[1]

3D tisk
3D tisk neboli aditivní výroba je proces, využívaný pro tvorbu 3D objektů. Jednotlivé vrstvy objektu jsou tvořeny pomocí materiálu nanášeného počítačem řízenou 3D tiskárnou.

Tisk je prováděn proudem vody o průměru mezi 10 μm a 1 mm v průměru, lze jej tvarovat do spirál a větvených tvarů o délce až několika metrů. Vytisknutý tvar se dokáže přizpůsobit svému okolí a může opakovaně měnit tvar. Jde o novou skupinu materiálů, které dokáží sami měnit svoji konfiguraci a lze je využít jako kapalnou nádobu pro chemickou syntézu nebo transport iontů pro katalýzu.

Aby bylo toto proveditelné, museli vědci vyvinout vhodnou kombinaci kapalin, která se bude chovat podle požadavků. Jako vhodný postup se ukázalo rozdispergovat nanočástice zlata ve vodě a vhodný polymer v oleji. Polymer se naváže na zlato, ale bude se snažit zůstat v nepolární fázi a zlato se naopak bude snažit zůstat ve vodné fázi. Tím dojde ke stabilizaci rozhranní kapalina/olej a s tímto systémem lze pak dělat velmi zajmavé věci, např. vlákna natahovat a stlačovat, aniž by se porušila, chovají se podobně jako sklo. Pěkně je to vidět na tomto videu:

Odkazy

  1. Berkeley Lab Scientists Print All-Liquid 3-D Structures

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..