NMR spektroskopie je velice důležitá metoda (nejen) pro syntetické chemiky. Ale jde o poměrně nákladnou záležitost, protože konvenční NMR magnety jsou založeny na supravodičích, které je nutné chladit kapalným heliem.
A právě kapalné helium je v současné době extrémně drahé a jeho dostupnost není úplně ideální (a do budoucna nejsou vyhlídky růžové). Kromě ceny jsou u běžných NMR magnetů i poměrně velké požadavky na prostor, vč. dostatečně vysokých stropů, aby bylo možné doplňování kapalného helia.[2]
V citované práci je popsán spektrometr založený na solenoidu MR 9T4-54, který je chlazen tlakovým heliem pomocí kryochladničky PT807.[1] Autoři využívají k měření konzoli, BCU jednotku a sondu od klasického NMR spektrometru firmy Bruker. Protože používají širokopásmovou sondu je možné měřit všechna běžná jádra (frekvenční rozsah 109Ag-19F).
Celá sestava se dá provozovat v digestoři, takže je možné ji propojit s reaktory a sledovat průběh reakce pomocí průtočné sondy.
Tento spektrometr je velice zajímavou alternativou, kromě velice výrazné úspory provozních prostředků má i menší požadavky na prostor a technické vybavení laboratoře. Pro rutinní měření v organické syntéze nebo farmacii, kde není nutné využívat silná magnetická pole si určitě zájemce najde.