Zajímavé články ve dnech 13. 11.–19. 11. 2023

Pětistá třicátáčtvrtá sada odkazů. Tentokrát se mimo jiné dozvíme, jak archeologové konzervují lidské pozůstatky, jak se změní sklo, když je miliardy let bombardováno kosmickým zářením a taky se podíváme na budoucnost energetiky v Česku a Evropě. V neděli vyšel další díl vesmírné techniky věnovaný možnostem korekce sférické aberace primárního zrcadla.

Continue reading „Zajímavé články ve dnech 13. 11.–19. 11. 2023“

Kapalné kovy – cesta k zelenějšímu chemickému průmyslu

Chemický průmysl je velkým konzumentem energie a je také zodpovědný za produkci velkého množství odpadů. Cestou k úspornějším procesům může být využití katalyzátorů založených na nízkotajících kovech a slitinách.

Continue reading „Kapalné kovy – cesta k zelenějšímu chemickému průmyslu“

Zajímavé články ve dnech 6. 11.–12. 11. 2023

Pětistá třicátátřetí sada odkazů. Byl objeven nový izotop dusíku s velmi malým počtem neutronů, 9N. Z videa z RECETOXu se dozvíme o škodlivinách, se kterými se potkáváme v běžném životě. Aby škodlivin nebylo málo, můžeme je najít i v recyklovaných plastech, což výrazně mění pohled na recyklaci a dochází tak ke zvyšování ekologické zátěže spojené s plasty. Hubbleův teleskop pozoruje srážku tří galaxií.

Continue reading „Zajímavé články ve dnech 6. 11.–12. 11. 2023“

Soutěž Československo na Wikipedii

Od 28. října běží soutěž Československo na české Wikipedii. Jejím cílem je dokumentování dějin, osob a reálií Československa na české Wikipedii. Soutěž končí 10. prosince, 23. listopadu se koná editaton v Hradci Králové. Prvních 100 účastníků a účastnic získá ponožky od Klubu Pánů z Ponožkovic a pro ty nejlepší jsou připraveny knižní ceny z nakladatelství Historický ústav AV ČR a Academia.

Zajímavé články ve dnech 23. 10.–29. 10. 2023

Pětistá třicátáprvní sada odkazů. Tento týden vyšel velmi zajímavý rozhovor s Jirkou Kaletou o molekulárních strojích. Teleskop Jamese Webba se podíval blíže na počasí na Jupiteru. Chystá se nová zásobovací mise k ISS. Rozhovor s Tomášem Macečkem, vítězem letošní Beskydské sedmičky.

Continue reading „Zajímavé články ve dnech 23. 10.–29. 10. 2023“

Zajímavé články ve dnech 16. 10.–22. 10. 2023

Pětistá třicátá sada odkazů. U derivátu fullerenu byl pozorován exotický typ supravodivosti, dokonce i za laboratorní teploty. Na serveru kosmonautix.cz vyšel velice zajímavý článek o kvantové fyzice, ideální čtení na dlouhé zimní večery. Budou zedníci nahrazeni roboty?

Continue reading „Zajímavé články ve dnech 16. 10.–22. 10. 2023“

Sendvič z pěti vrstev grafenu má unikátní magnetické vlastnosti

Grafen je velice zajímavý materiál, jde o monovrstvu grafitu, kterou lze získat mechanicky, ale v dnešní době se využívají spíše depoziční metody. Již dříve bylo zjištěno, že lze jeho vlastnosti silně ovlivňovat skládáním vrstev na sebe. Vědci z MIT pozorovali velice zajímavé chování u „sendviče“ z pěti vrstev grafenu.[1]

Continue reading „Sendvič z pěti vrstev grafenu má unikátní magnetické vlastnosti“

Zajímavé články ve dnech 9. 10.–15. 10. 2023

Pětistá třicátá sada odkazů. Tento týden byla vyhlášena poslední letošní Nobelova cena, stručný přehled najdete zde. V pátek odstartovala sonda Psyche a začala její dlouhou, šestiletou cestu. Na druhé straně, po 30 letech ukončil provoz největší tokamak JET v Oxfordu.

Continue reading „Zajímavé články ve dnech 9. 10.–15. 10. 2023“

Zajímavé články ve dnech 2. 10.–8. 10. 2023

Pětistá dvacátádevátá sada odkazů. Asi nejzajímavějším počínem v oblasti vědy bylo tento týden udílení Nobelových cen, až na cenu za ekonomii jsou už známi všichni laureáti. Kromě toho se ale objevili i články k novému typu motoru (kvantový motor), založeném na přechodu podchlazených atomů lithia mezi fermionovým a bosonovým stavem. Také se objevili zajímavé informace z teleskopu Jamese Webba.

Continue reading „Zajímavé články ve dnech 2. 10.–8. 10. 2023“

Silafullerany – analogy uhlíkových fullerenů

Fullereny – klecové molekuly složené z uhlíku jsou v dnešní době poměrně dost známé. Jelikož mají poměrně unikátní vlastnosti, není překvapením, že se hledají jejich analoga u jiných prvků a jako horký kandidát je zde samozřejmě křemík, který je v periodickém systému hned pod uhlíkem.

Continue reading „Silafullerany – analogy uhlíkových fullerenů“