CHEMAGAZÍN 5/2023

Vyšlo další číslo dvouměsíčníku Chemagazín, tentokrát je věnováno farmacii a biotechnologiím. Časopis je možné zdarma stáhnout z webu.

Velká část článků v časopise je pochopitelně věnována farmacii. I v tomto oboru se začíná využívat umělá inteligence (AI), která pomáhá při vývoji nových léčiv na bázi malých organických molekul. Kromě samotné syntézy je neméně důležitá i analýza připravených produktů, najdeme zde články věnované Ramanově spektroskopii (časově rozlišená RA spektroskopie, Raman-SEM zobrazování) a MS spektrometrii ve farmacii.

Rozpustnost látek je velice důležitá vlastnost chemikálií, ale stanovení rozpustnosti nepatří mezi úplně běžné úkoly. V článku na str. 22-25 si přečteme o stanovení rozpustnosti metodou změny teploty nebo přídavku rozpouštědla.

S farmacií souvisí také budování MUNI Biopharma Hubu, který bude sloužit jako nové sídlo Farmaceutické fakulty MU. Právě teď začíná stavba v areálu kampusu v Brně-Bohunicích. V časopise je rozhovor s děkanem fakulty prof. Davidem Vetchým.

Čištění skla je jedna z (nej)méně oblíbených činností v laboratoři, ale zanedbávat se nedá, alespoň ne dlouhodobě. V tomto čísle je článek věnovaný rozdílům mezi ručním a strojovým mytím. V laboratoři také potřebujeme kvalitní odsávání, aby nedocházelo ke kumulaci toxických nebo hořlavých par, tomuto tématu se věnuje další článek.

Odkazy

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..