Cyklický oligomer ferrocenu

Ferrocen je velmi zajímavou a důležitou sloučeninou železa, je tvořen dvěma cyklopentadienylovými kruhy, mezi nimiž je iont Fe2+. Poprvé byl připraven již roku 1951 a od té doby byla připravena obrovská řada jeho derivátů. V časopise Nature Chemistry byl publikován článek o přípravě prvního cyklického oligomeru ferrocenu.[1,2]

Článek popisuje přípravu cyklického hexameru ferrocenu, jednotlivé ferroceny jsou propojeny vazbou C-C mezi cyklopentadienylovými kruhy. Oligomer byl připraven jednokrokovou syntézou vycházející z 1,1´-disubstituovaného ferrocenu. Reakce poskytla směs produktů, která byla rozdělená pomocí sloupcové chromatografie.

Struktura cyklického hexameru ferrocenu
Struktura cyklického hexameru ferrocenu

Syntéza je zajímavá především proto, že jde o první popsanou přípravu cyklického oligomeru ferrocenu, kde jsou jednotlivé ferroceny vázány kovalentní vazbou uhlík-uhlík, což dává těmto systémům poměrně vysokou stabilitu. Výzkum se bude dále zaměřovat na optimalizaci přípravy těchto látek. Vzhledem k tomu, že tyto látky vykazují zajímavé redoxní vlastnosti, dá se očekávat, že budou využitelné v elektronice.

Literatura

  1. Oligomeric ferrocene rings
  2. Bringing ferrocene full circle

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..