Metalloceny, např. ferrocen, jsou známy již dlouhou dobu. Stejně tak i dimetalloceny, např. dekamethyldizinkonocen, v novém článku ze Saarbrückenu (Saarland University) byla publikována příprava dimetallocenu s hliníkem a lithiem. Článek je dostupný pod licencí Creative Commons, k plnému znění se lze dostat odkudkoliv.
Prvním charakterizovaným sendvičovým metallocenem byl ferrocen, (η5-C5H5)2Fe.
Jako příklad dimetallocenu můžeme uvést dekamethyldizinkocen, [Zn2(η5–C5Me5)2], nebo diberyllocen. Ten lze připravit reakcí dekamethylzinkocenu s diethylzinkem (Et2Zn).
Výchozí látkou byl monomerní pentaisopropylcyklopentadienylhlinný komplex (5CpAl), ten byl připraven z tetramerního pentamethylcyklopentadienyluhlinného komplexu reakcí s etherátem pentaisopropylcyklopentadienyllithného komplexu (5CpLi).
Následnou reakcí 5CpLi s 5CpAl při teplotě 50-70 °C došlo ke vzniku diisopropylcyklopentadienylového komplexu s vazbou Al→Li. Tato vazba je poměrně slabá, slabší než v dizinkocenu, a lze ji rozštěpit např. reakcí s organickými karbeny.
Publikovaná příprava je velmi zajímavá, jak vlastním postupem, tak i jejím produktem. Připravené látky byly charakterizovány pomocí monokrystalové RTG strukturní analýzy, multinukleární NMR spektroskopií v kapalné i plynné fázi, infračervené a UV/VIS spektroskopie.