Na EEWebu jsem narazil na zajímavý seriál s návody na jednoduchá zapojení pro děti, příp. začátečníky v elektronice.
1. díl – LED
První díl je věnovaný LEDkám, což není příliš překvapivé. Čím jiným upoutat děti, než blikátky.
2. díl – Kondenzátory
Druhý díl se zabývá kondenzátory, je zde pěkně a názorně vysvětlen princip kondenzátoru (pomocí kýble s vodou). Vyzkoušíme se i první složitější obvod složený z elektrolytického kondenzátoru a ploché baterie a vyzkoušíme si také měření napětí na kondenzátoru. A následně využijeme nabitý kondenzátor pro rozsvícení LED.
3. díl – Měření
Ve třetím díle se podíváme na měření základních elektrických veličin – proudu, napětí a odporu. A při té příležitosti se studenti seznámí i s Ohmovým zákonem.
4. díl – Zapojení obvodů
Ve čtvrtém díle se studenti naučí propojovat komponenty elektrických obvodů. Dozví se rozdíl mezi sériovým a paralelním zapojení u baterií a rezistorů.
5. díl – Čistá energie
Pátý díl má mírně kontroverzní název, ale pro mě jako chemika je nejzajímavější. Jeho náplní je konstrukce baterií z ovoce, jedná se tedy o klasickou užitou elektrochemii.
6. díl – Snižování napájecího napětí
V šestém díle se čtenář dozví základní informace ke stablizátorům napětí řady 78Lxx. Krásně je zde ukázáno zahřívání těchto stabilizátorů v závislosti na rozdílu vstupního a výstupního napětí.
7. díl – Potenciometry
V sedmém díle se probírají potenciometry, čili proměnné rezistory.
8. díl – Sedmisegmentový LED display
Osmý díl ukáže možnosti využití klasického sedmisegmentového LED displeje. Také se dozvíme jak vytvořit vlastní display z LED diod.
9. díl – Tranzistor
Devátý díl předvede využití tranzistoru jako zesilovače. Vyzkoušíme si velmi jednoduché zapojení s diodou a tranzistorem.
10. díl – Hra s kovovým kroužkem
V desátém díle seriálu si postavíme jednoduchou hru s kovovým kroužkem, která otestuje šikovnost dětí.