Nové MOF s polovodivými vlastnostmi

MOF – Metal-Organic Framework – jsou skupinou porézních multifunkčních materiálů, které jsou v současnosti velmi populární. Nacházejí využití jako systémy pro ukládání plynů, v akumulátorech i solárních článcích.

Nově publikovaná práce popisuje přípravu MOFu solvotermální reakcí dusičnanu zinečnatého s ligandem ExTTFTB (struktura na obr. 1). Reakce byla provedena za teploty 65 °C po dobu 24 hodin ve směsi rozpouštědel DMF/EtOH/H2O.

Obr. 1.: Struktura ligandu ExTTFTB

Reakce poskytla oranžové krystaly. Ty byly pro modifikaci vodivosti vystaveny parám jodu, který difundoval do pórů uvnitř struktury MOFu. V čistém MOFu jsou kanály bohaté na elektrony, po difuzi jodu došlo ke vznik elektron-deficitních kanálů a tím i ke změně vodivosti materiálu.

Konvenční polovodiče se vyrábějí při teplotách až do 1000 °C, tyto MOFy by mohly být ekonomičtější náhradou anorganických polovodičů.

Odkazy

  1. The Advent of Electrically Conducting Double-Helical Metal–Organic Frameworks Featuring Butterfly-Shaped Electron-Rich π-Extended Tetrathiafulvalene Ligands
  2. Novel MOF is potential next-gen semiconductor

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..