Vývoj nových typů baterií je velmi rychlý a objevuje se spousta nových nápadů a konstrukčních řešení. S rozvojem alternativních zdrojů energie je nutné rozvíjet i baterie, které jsou schopné rychle a s minimálními ztrátami uložit velké množství energie.
V současnosti jsou nejvýkonnějšími bateriemi Li-ION baterie, které se používají v běžné elektronice i elektromobilech. Bohužel v současnosti mají spoustu nevýhod, jednou z hlavních je přítomnost kapalného elektrolytu, který se může poměrně snadno vznítit a způsobit škody jak zařízení, tak i uživateli. Řešením by byla náhrada kapalného elektrolytu za pevný, jednou z možností je materiál označovaný jako LTPS, což je thiofosforečnan lithno-titaničitý, LiTi2(PS4)3.[1,2]
Fosforečnany jsou soli kyseliny fosforečné (H3PO4), thiofosforečnany mají kyslíky na fosforu nahrazeny sírou, tvar iontu zůstává zachován (tetraedr), viz obr. 1.
LTPS vykazuje nejvyšší difúzní koeficient lithia, to je dáno jeho krystalovou strukturou. LTPS lze připravit poměrně jednoduše reakcí sulfidu litného (Li2S), titaničitého (TiS2) a fosforečného (P4S10) v zatavené křemenné trubici při teplotě 750 °C.[3]
Baterie založené na LTPS by mohly mít do budoucna velmi výrazné uplatnění, od mobilů a další běžné elektroniky, až po napájení elektroaut.